+90 (0216) 550 63 00

Fifa Saha Standartları ve Fifa Recomended Saha Belgesi

Sentetik çim futbol sahalarda futbol oynamak artık doğal çim kadar keyifli ve kalitelidir. oranla Doğal çim sahaların yüksek bakım maliyetleri, çok sık maç yapılamaması nedeni ile sentetik çim yüzeyli sahalar tercih edilmektedir.

FIFA Recomended belgeli bir sahanın yüzeyinde ondülasyon olmadığından, şok absorbesi standart olduğundan, kullanılan sentetik çimin kısa zamanda dökülüp renginin solmayacağından, futbol topunun oyuncunun oyununu etkileyecek düzeyde standart dışı hareket etmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

FIFA Recomended belgeli futbol sahaların da yapılan testler ve kriterleri sırasıyla aşağıdaki gibidir.

Sistem Tanımlama

FIFA lisansına sahip sentetik çim üreticisi, futbol sahasında kullanacağı sistemi sahaya uygulamadan evvel uygulayacağı sentetik çim sistemini; FİFA’nın akredite ettiği laboratuarlardan birine, FQC (FIFA QUALİTY CONCEPT) standartlarına göre test ettirerek sisteminin FQC normlarında olduğunu tanımlatmış olur. 

Saha Uygulaması

Alt yapı uygunluk (ondülasyon) testinden başarı ile geçen saha FİFA’ya akredite laboratuar tarafından halı “Serim işlemine uygundur.” belgesini aldıktan sonra, halı altına serilen shockpad’den sonra sentetik çim serme işlemine geçilir. Sentetik çim ek yerlerinden helmetin bezi ile yapıştırıldıktan sonra, FIFA’nın akredite ettiği laboratuvar test sonucundaki miktar ve yapıdaki dolgular serim makinesi yardımıyla sahaya uygulanır. 

Saha Testi

Top Zıplama: 2 metre yükseklikten beton zemine bırakıldığında 135 cm zıplayan topu, 2 metreden sahanın 6 farklı noktasında 3’er kere zıplatmak suretiyle test yapılır. FIFA 1 Star için top 65-100 cm arasında, FIFA 2 Star için 65-85 cm arası zıplamalıdır.

Top Yuvarlama: 45 derece açı ile 1 metre yükseklikten top yuvarlanma rampasından bırakılan topun gittiği mesafe ölçülür. Sahanın 6 farklı noktasından eğim yönünde ve zıt istikamette 3’er kere yuvarlamak suretiyle test yapılır. FIFA 1 Star için yuvarlanan top 4-10 metre FIFA 2 Star için 4-8 metre aralığında durmalıdır. 

Krampon Dönme Direnci: Futbolcuların oyun esnasında zeminden kaynaklı bilek burkulmaları yaşanmaması için zeminin belirli bir direnç gösterme kabiliyetine sahip olması lazım. Bu test ile bu direncin N cinsinden değeri ölçülür. FIFA 1 Star 25-50 N, FIFA 2 Star değeri 30-45 N olması gerekir.

Şok Absorbe Testi: Zeminden kaynaklı sakatlıkların oluşmaması için, koşma, düşme, kayma gibi aktivitelerde zeminin yumuşaklığının belirlenen standartta olması gerekir. Bu test sırasında 21 noktada 3’er kere zemin şok absorbesi ölçülür ve zeminin futbol oyununa uygunluğu saptanır. Zemin FIFA 1 Star için % 55-70 şok emilim, FIFA 2 star için %60-70