+90 (0216) 550 63 00

Halı Saha ile İlgili Terimler

A

Apre: Sentetik Çim Havlarının özel kimyasal ile tabana bağlanmasını sağlayan Sırt Kaplama Yöntemi

Açılı Top Sekmesi (Angle Ball Rebound):

Topun Saha Yüzeyine 45 derece açı ile çarpması sonrası hareketinin incelendiği, sahanın sert yada yumuşak olup olmadığına dair belirleme yapan Saha Test Yöntemi.

Altyapı (Base or SubBase): Sentetik Çim sisteminin uygulamasına elverişli hale getirilmiş zemin.

Alev Almazlık (Fire Resistance): Sentetik Çim Sisteminin belli bir sürede yanmadan ve alev almadan belirli bir Sıcaklığa ve aleve dayanabileceğini belirleyen bir test.

Aşınma Direnci (Tear resistance): Sentetik Çim Sisteminin üzerinde oluşan Sporcu trafiğinde dayanıklılığını ölçen test metodu

B

Boyuna Serim: Döşeme Esnasında Sentetik Çim Rulolarının Sahanın Boyunca serilmesi ile yapılan montaj  tekniğine verilen ad.

Boyuna Sıklık : Sentetik Çim Sistemini oluşturan Halının Bir dikiş sirasinin 10 cm uzunluğunda bulunan toplam dikiş adedi.

C-Ç

Çim Halı: Sentetik Çimin diğer bir adı

Çocuk Oyun Alanı: Sentetik Çim veya Kauçuk esaslı zemin kaplama malzemesi ile kaplanarak çocukların oyun parkında düşme sonucu oluşacak yaralanmalara karşı korumalı oyun sahası

Çift Komponentli Yapıştırıcı : Sentetik Çim rulolarını birbirine yapıştırmak için kullanılan  ve iki bileşenin karıştırılması ile yapışma sağlayan tutkal

Çift Bileşenli Yapıştırıcı : Sentetik Çim rulolarını birbirine yapıştırmak için kullanılan  ve iki bileşenin karıştırılması ile yapışma sağlayan tutkal

D

D-tex: Sentetik Çim Halının Havlarını oluşturan ipliklerin tanımlama değeri. Bu değer 10.000 metre uzunluğundaki ipliğin gram cinsinden ağırlığına tekabül eder.

Dolgu: Sentetik Çim Sisteminin döşenmesi esnasında havlar arasına yerleştirilen ve Sentetik Çim Sisteminin performansını etkileyen ve genellikle kum ve SBR Granülden oluşan Katman

Doğal Dolgu: Doğal Lifler ve Kauçuk karışımı ile elde edilen Dolgu Sistemi

Drenaj (Drainage): Sentetik Çim Sahaların yağmur Sonrasında yüzeye düşen yağmuru hızla sahanın dışına aktarılmasını sağlayan altyapı içerisindeki borulama sistemine verilen ad.

DuoGrass : İlke Sport Tarafından Üretilen çift renkli Sentetik Çimin Ticari Adi

DuoTone: Diger bir üretici Tarafından Duograss muadili Üretilen çift renkli Sentetik Çimin Ticari Adi

DuoTurf: Diğer bir üretici Tarafından Duograss muadili Üretilen çift renkli Sentetik Çimin Ticari Adi

E

Enine Serim: Döşeme Esnasında Sentetik Çim Rulolarının Sahanın Eni yönünde serilmesi ile montaj yapılması tekniğine verilen ad.

EPDM: Sentetik Kauçuk Granül

Ek yeri Bandı : Sentetik Çim rulolarını birbirine yapıştırmak için kullanılan  ve iki bileşenin karıştırılması ile yapışma sağlayan tutkalın üzerine uygulandığı bant

Enine Sıklık:  Bnkz Gauge

F

FIFA Kalite Konsepti (FIFA Quality Concept):

2001 yılında günümüze dek yürürlükte olan FIFA’nın Sentetik Çim sahaların kalitesinin belirleyen bir Konsepttir. Bu konsept ile Saha sahipleri (Futbol Kulüpleri, Belediyeler, Spor bakanlığı , Futbol Federasyonu) Sahalarının Futbol Oynamaya Elverişli olduğunu belgelendirebilmekte ve ayni zamanda sahaların Futbolun ve Futbolcunun ihtiyaç duyduğu gereksinimleri sağlayacak kalitede olduklarını tespit edebildikleri bir sistemin uygulanmasıdır.

FIFA RECOMMENDED:

Araştırmalar sonucunda Sentetik Çim endüstrisi ve FIFA’nın ortak çalışması ile 2 adet saha düzeyi geliştirilmiştir. Bunlar sırası ile FIFA RECOMMENDED 1 STAR ve FIFA RECOMMENDED 2 STAR’dır.

FIFA RECOMMENDED 1 Star daha çok amatör kulüpler antrenman sahaları ve Belediyelerin halka hizmet amacı ile yaptırdıkları sahalar için uygulanan giriş seviyesinde bir kalite standardını belirleyen Bir Sertifikadır

FIFA RECOMMENDED 2 Star Daha profesyonel ihtiyaçlara hitap eden FIFA RECOMMENDED 1 Star’a nazaran ust seviyede bir sertifikasyon olup Dünya Kupası Final Maçının dahi oynanabilecegi zemin performansını işaret eder.

Fibrile Sentetik Çim (Fibrillated):  Bant(tape) şeklinde üretilen ve üzerine kesikler atılmak sureti yırtılarak doğal görünüme kavuşan ile Bir iplik çeşidini tarif eden terim

G

Gauge : Sentetik Çim Halının iki dikiş sirasi arasında bulunan mesafeyi belirleyen inch cinsinden bir değer.

Gri Granül: Gri Renkli Uretan Kauçuğundan elde edilen ve Güneş ışınlarına karşı dayanıklılığı düşük Elastik Dolgu malzemesi

Grass Siding: Binaların veya Duvarların Cephelerinin Sentetik Çim Halı ile kaplanmasına verilen ad.

H

Hav Boyu: Sentetik Çim Tanımlamasında Kullanılan ve Sentetik Çim Sisteminin Toplam Yüksekliğini ifade eden  bir terim.

Hav Ağırlığı: Bu terim Sentetik Çimin 1m2 sinde bulunan tüm havların toplam ağırlığını ifade eder.

Hav Yönü (Pile Direction): Sentetik Çim üretimi esnasında havların tamamı belli bir yöne doğru yatar ve buna hav yönü denir. Döşeme esnasında buna dikkat edilmediği takdirde sahada ton farklılıkları varmış görüntüsü oluşabilir ancak bu sorun zaman içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Helmetin : Sentetik Çim rulolarını birbirine yapıştırmak için kullanılan  ve iki bileşenin karıştırılması ile yapışma sağlayan tutkalın üzerine uygulandığı bant

K

Kuartz Kum: Sentetik Çimin dolgusu esnasında stabilizasyon amaçlı kullanılan Silika ve/veya quartz içerikli ince ve yuvarlak taneli kum.

Kumlu Sistem : İçerisine Sadece kum dolgusu yapılan ve elastik katman kullanılmayan Kisa Havli Sentetik Çim Sistemi

Kum Dolgulu Halı : Bknz Kumlu Sistem

Kapalı Halı Saha:  Çelik Konstrüksiyon bir yapı ile üzeri branda veya plaspanel gibi malzemeler ile kapatılarak  dış iklim şartlarından korunaklı Sentetik Çim Halı Saha.

L

Lisport Testi : Sentetik Çim Sisteminin laboratuvar ortamında belli kullanım ömrü sonunda ne hale geleceğini belirleyen test. Bu test ile Sentetik Çim Sisteminin 2,  5 yada 10 yıllık kullanımını 1 ay gibi bir sürede simule edebilir ve bu süre sonunda ne hale geleceğini görmek mümkündür.

M

Monofilament: Bir Sentetik Çim ipliği türü, Fibrileden farklı olarak bu iplikler İlk üretiminden itibaren daha tane tane daha Doğal bir görünüme sahiptir.

N

Non Infill: Dolgusuz Sentetik Çim Halı Sistemi, İçerisine Kum veya SBR Granül dolgusu yapılmadan kullanılabilen Sentetik Çim Sistemi

O

Ofsayt Çizgili: Bknz Zebra Desen Döşeme Tekniği

S-Ş

SBR Granül: Geri Dönüşüm Metodu ile elde edilmiş ve Sentetik Çim Sisteminin elastik katmanını oluşturan Kauçuk Granüllere verilen ad.

Sentetik Çim: Polietilen veya benzeri hammaddelerden üretilmiş sentetik ipliklerin Tufting Yöntemi ile Dokuma Bezi üzerine dokunarak elde edilen Doğal Çim görünüm ve özelliklerine sahip yüzey kaplaması.

Sırt Kaplama: Sentetik Çim Havlarının özel kimyasal ile tabana bağlanmasını sağlayan Sırt Kaplama Yöntemi

Suni Çim: Sentetik Çimin diğer bir adi

Saha Testi (Field Test):

Spor Bakanlığı ve Diğer kurumların Sentetik Çim sahanın montajının tamamlanmasını takiben yapılmasını istediği ve sahaların FIFA tarafından FIFA RECOMMENDED Sertifikası ile sertifikalanması için yapılması gereken test.

FIFA RECOMMENDED belgesi ancak bu testten basari ile gecen sahalar için düzenlenir ve bu belge o sahanın futbol oynamaya uygun olup olmadığının bir kanıtı gibidir.

Şok Emicilik (Shock Absorption):

Bu terim FIFA Kalite Konsepti çerçevesinde FIFA Recommended Belgesi alınması için yapılan saha testlerinde ölçülen bir kriter olup saha zeminin sporcudan gelen darbeleri ne kadar absorbe ettiğini emdiğini ve sporcuyu koruduğunu belirleyen bir kriterdir.

Şok Tamponu, Şok Pad, Shockpad : Bazı Sentetik Çim Sistemlerinde Sistem Şok emiciliğini sağlama amaçlı olarak sentetik çim halıların altına serilen darbe emici katman.

T

Taban Bezi: Sentetik Çim Halının üzerine dokunduğu Dokuma kumaşı

Top Yuvarlanma Rampası (Ball Roll Ramp):

FIFA Performans kriterleri çerçevesinde Sentetik Çim sahanın ipliklerinin top yuvarlanmaya karşı direncini ölçen Test Aparatı. İdeal sonuç değeri 4 ila 8 m arasındadır. Ayni zamanda bu aparat ile yapılan test ile sahanın bakim zamanının gelip gelmediği de tespit edilir.

Tel Orgu: Sentetik Çim Sahanın etrafını çevreleme için kullanılan Kafes Tel Sistemi

Tutkal: Sentetik Çim rulolarını birbirine yapıştırmak için kullanılan  ve iki bileşenin karıştırması ile yapışma sağlayan yapıştırıcı

U-Ü

Üçgen Fırça (Drag Brush)

Saha bakımında kullanılan ve dolgu malzemesinin sahaya düzgün biçimde olarak dağıtılmasını ve havların dik durmasını sağlayan bakim aparatı.

U.V. Dayanıklı :Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan bir kimyasal koruyucuya sahip hammadde

Y

Yapay Çim: Sentetik Çim diğer adi

Yeşil SBR Granül: SBR Granüllerin yüksek teknoloji  işlemler ile renkli poliüretan ile kaplanması ile elde edilen gelişmiş Granül Dolgu Sistemi.

Z

Zebra Desen: İlke Sport Suni Çim Döşeme Tekniğinde Açık ve koyu renkli Sentetik Çim rulolarının Enine Serim ile Sahaya Ofsayt Çizgili bir döşeme yapılma tekniği.